دوشنبه 1397/04/11 - 12:48

اردوهای جهادی استوار بر پایه سازندگی; از خودسازی تا سازندگی مناطق محروم

یکی از اهداف مهم برگزاری این اردوهای جهادی، بر پایه سازندگی استوار شده که این سازندگی از خودسازی درونی افراد آغاز و به سازندگی در مناطق محروم خلاصه می‌شود.
اردوهای جهادی استوار بر پایه سازندگی; از خودسازی تا سازندگی مناطق محروم

اردوهای جهادی به‌عنوان حرکتی عظیم که به دستور مقام‌معظم رهبری از سال 79 به طور رسمی آغاز شده است و متولی آن جوانان و دانش آموزانی بودند که یک سنت حسنه را پایه‌گذاری کردند.

بیشترین سهم از اردوهای جهادی که در کشور برگزار می‌شود متعلق به بسیج دانشجویی است که گروه‌های جهادی زیادی را جهت خدمت رسانی به نقاط محروم کشور اعزام می‌کند. استان چهارمحال و بختیاری علاوه بر جهادگران بومی، پذیرای گروه‌های اعزامی از استان‌های دیگر نیز هست است که این حضور نور امید را در دل مردم مناطق محروم روشن می‌کند و آثار معنوی و مادی فراوانی را برای خود جهادگرنیز دارد.

یکی از اهداف مهم برگزاری این اردوهای جهادی، بر پایه سازندگی استوار شده که این سازندگی از خودسازی درونی افراد آغاز و به سازندگی در مناطق محروم خلاصه می‌شود.

به طور قطع برگزاری اردوهای جهادی در مناطق دورافتاده و محروم علاوه بر مزیت‌های فراوانی که به همراه دارد بهترین بستر برای تربیت مدیران انقلابی برای جامعه است.

در نهایت رایج‌ترین و آخرین هدفی که در اردوهای جهادی پیگیری می‌شود، خدمت رسانی به مردم است، این خدمت رسانی شامل کارهای عمرانی، پزشکی،‌ فرهنگی، ورزشی و ... است اما نباید این نکته را فراموش کرد که اثربخشی در حوزه‌های فرهنگی به شرط رقم زدن تعاملی اسلامی با محرومین از پتانسیل‌های بالقوه فضاهای اردوهای جهادی است.

خدمت بی‌منت جهادگران

هوشنگ فولادی رئیس بسیج سازندگی چهارمحال و بختیاری  با اشاره به اعزام گروه‌های جهادی به مناطق محروم اظهار داشت: سال گذشته 63 هزار و 322 نفر روز اعزام‌ گروه‌های جهادی در قالب بسیج دانشجویی، محلات و اقشار مختلف را داشتیم همچنین در دیگر فعالیت‌های سازمان بسیج سازندگی 149 تیم پزشکی، 500 سبد حمایتی معیشتی‌، 1750 سبد الوازم‌التحریر و تهیه‌ هزار متر فرش سجاده برای مساجد و حسینیه‌ها تهیه شد‌.

فولادی با اشاره به تهیه و توزیع جهیریه در مناطق محروم استان خاطرنشان کرد: سال گذشته 22 مورد جهیزیه در استان توزیع شد که امسال در نظر داریم‌ 150 جهیزیه‌ را در مناطق محروم استان توزیع کنیم.

وی افزود: تعمیر و مرمت خانه عالم، ساخت غسالخانه، دارالقران، گلزار شهدا، خانه محروم، آبرسانی، رنگ‌آمیزی مدارس و گلزار شهدا نیز از برنامه‌هایی است که توسط بسیج سازندگی و گروه‌های جهادی انجام می‌شود.

رئیس بسیج سازندگی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: در راستای اجرای فعالیت‌های بیشتر و خدمات رسانی به روستائیان در مناطق محروم تفاهم‌نامه‌هایی با بهزیستی، فنی و حرفه‌ای، صنایع دستی و گردشگری، جهادکشاورزی‌ و کمیته‌ امداد و با بانک‌های انصار، رسالت، توسعه تعاون‌ و کارآفرینی امید منعقد شده است‌.

وی ادامه داد: سال گذشته توسط بسیج سازندگی و گروه‌های جهادی استان در راستای رفع گرد و غبار 15هزار اصله‌ نهال در استان خوزستان غرص شد‌.

رئیس بسیج سازندگی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اعزام 22 گروه‌ جهادی به مناطق زلزله‌زده‌ کرمانشاه‌ تصریح‌ کرد: در راستای کمک به زلزله‌زدگان‌ کرمانشاه 170 مسکن موقت توسط بسیج سازندگی در این مناطق برپا و امسال مقرر گردید 9 واحد مسکن ساخته شود‌.

فولادی خاطرنشان کرد: ساخت 800 واحد مسکن مددجویی روستایی با مشارکت کمیته امداد، توسعه باغات، پرداخت تسهیلات اقتصاد مقاومتی در 18 عرصه‌ و بحث قطب‌بندی شهرستان‌ها (محصول غالب هر شهرستان به عنوان قطب معرفی می‌شود) از جمله برنامه‌های بسیج سازندگی در سال جاری است.

رئیس بسیج سازندگی چهارمحال و بختیاری با اشاره به پرداخت 520 مورد تسهیلات اشتغالزایی در حوزه اقتصاد مقاومتی بیان کرد: سال گذشته 420 مورد تسهیلات اشتغالزایی و 120 مورد تسهیلات صنایع قطب تبدیلی پرداخت شده است.

فولادی با اشاره مباحث‌ آموزشی ادامه داد: سال گذشته 3 هزار و 400 نفر در قالب اقتصاد مقاومتی، مشاغل خانگی و طرح‌ صنایع تبدیلی آموزش داده شد که امسال پیش‌بینی می‌شود که آموزش‌ افراد به 4 هزار نفر برسد‌./تسنيم

فولادی با اشاره به ظرفیت گروه‌های جهادی در پرورش نیروهای جوان جهادی بیان‌ کرد: جهادگران با جدا شدن از فضای زندگی شخصی و رفاهیات و به مناطق محروم رفته وبا مطالبات و مشکلات مردم آشنا می‌شوند و این سبب می‌شود مدیران جهادی پرورش داده می‌شوند و خواهران و برادرانی که اعزام می‌شوند خصوصیت یک نیروی جهادی را یاد می‌گیرند‌.

وی افزود: در راستای اجرای فعالیت‌ها در مناطق محروم و محرومیت زدایی از مشارکت بنیاد برکت، آستان قدس رضوی، بهزیستی استفاده می شود

رئیس بسیج سازندگی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: کار جهادی یک کار بدون منت و چشم داشت است که در مناطق محروم روستایی کار می‌کنند که نیاز جامعه روستایی و مناطق محروم استان ما است و یک فریضه‌ای است که باید همگانی و همگیر شود و همه بتوانند در این عرصه فعالیت و خدماتی را ارائه کنند.

وی با اشاره به اینکه 220 گروه جهادی در استان فعالیت می‌کند، افزود: در بخش دانشجویی 2 گروه علوم پزشکی و 3 گروه دامپزشکی داریم که یک گروه از دانشگاه شهرکرد و 2 گروه از دانشگاه آزاد است‌.

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.